Öncelikle Sizmek platformunda verinin nereden alındığı belirlenmeli. Yayındaki kampanyalar için “monitor” güncel verileri içerirken, bitmiş yayınlar için yayın bittikten 24 saat sonra “pre-defined Excel” raporlar esas alınmalıdır. Sayım farkı hala devam ediyorsa, bizimle Campaign ID ve Placement ID bilgisi paylaşarak iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle kampanya içinde Ads > Ad URLs altından, Ad bazında “Clickthrough URL” tanımlanıp tanımlanmadığı kontrol edilmelidir. Yönlenme linki girilmiş ancak hala sayım problemi yaşanıyorsa, kreatifin FLA ve font’ları ile birlikte Turkey@sizmek.com ile iletişime geçilmelidir. Ad URL’s sekmesi nerededir? Ekran görüntüsünde görebileceğiniz “AD URLs” sekmesinden giriş yaparak, Clickthrough URL kolonundan kontrol sağlayabilirsiniz.


Kampanya girişleri yapılıp, kreatifler placementlara eklendikten sonra, sistem girilen bilgiler ile faturalandırma veritabanı arasında bir eşleştirme yapar. Bu süre saniyeler içinde gerçekleşirken, bazen gecikmeler yaşanabilir. Bu durumda kodu alırken IO ile ilgili uyarı verecektir. Tüm kontrollerinizi yaptıktan sonra durum devam ediyor ise kampanya ID’si ile Turkey@sizmek.com adresine e-mail atarak bizi bilgilendirmeniz gerekecektir.

İlk aşamada, mecra ile iletişime geçilerek, Sizmek kodunu yayına aldığına emin olunmalı. Ancak hala sayım alınmıyorsa mecradan kodun tanımlı olduğu canlı bir test sayfası istenerek, Turkey@sizmek.com ile iletişime geçilmelidir.

Test sayfası Sizmek yayın kodunun bulunduğu örnek sayfadır. Aşağıda listelenmiş özelliklerin test sayfasında bulunması gerekmektedir:
• Test sayfasının kampanya sırasında yayın yapılan sayfa ile birebir aynı altyapıda olması,
• Sizmek yayın kodunun, kampanya yayını sırasındaki ile aynı şekilde sayfaya yerleştirilmiş olması,
Yukarıdaki iki özelliğe uygun test sayfasını temin etmek için, yayıncı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Öncelikle, problem yaşanan Ad Name’de Türkçe karakter olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sizmek platformu Türkçe karakterleri desteklemez. Bu nedenle Ad isimlendirmeleri yapılırken kesinlikle Türkçe karakter kullanılmamalıdır. Ekran görüntüsünde yer alan Ad URLs sekmesine geldikten sonra, kırmızı ile işaretlenmiş olan Ad Name sekmesinde, Master Ad’lerden Türkçe karakter kontrolü yapılabilir.
Ancak hala görsel gelmiyorsa mecradan kodun tanımlı olduğu bir test sayfası istenerek, Turkey@sizmek.com ile iletişime geçilmelidir. Test sayfası hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için 5. Soruyu kontrol edebilirsiniz.


a. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında ilk olarak kontrol edilmesi gereken detay Ad Setup > Advanced Features altında "New Client Mechanism" seçeneğidir. Bu seçeneği değiştirmek sorunu çözmediği takdirde turkey@sizmek.com adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

b. Bahsedilen sorun Ad Preview üzerinden kontrol edilir, interaction monitor'da sorun gözüküyor mu diye incelenir.
c. Eğer bu şekilde sorun çözülmüyorsa, kreatifi çalışan ekipten kreatife ait tüm kaynak dosyalarının alınarak Turkey@sizmek.com ‘a iletilmesi gerekmektedir.

Sizmek üzerinde Rich Media çalışmalarında maksimum boyut 10MB olarak belirlenmiştir. Bu boyut ne kadar yüksek olursa, bağlandığınız internet hızına göre o kadar geç yüklenir. Böyle bir sorun geldiğinde öncelikle banner boyutuna bakmak gereklidir. MB sınırı özel bir izin ile artırılabilir, ancak internet kullanıcılarının reklamı görecekleri cihazlardaki bağlantı hızları da göz önüne alınarak tavsiye edilen maksimum sınır 10 MB’dır. Megabyte sınırı artırmak için sizmek@turkey.com ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
Bu sınır standart yayınlarda 100 KB’dir.

Video dosyasının boyutu ile bağlantılı bir sorun oluşuyordur. Platform üzerinden yüklenilen videonun boyutu kontrol edilir. Eğer 10MB üzerinde ise, video download edilip küçültülebilir, ya da müşteriden daha küçük boyutlu video istenir. Yardıma ihtiyaç duyulur ise turkey@sizmek.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Doğru codec ile encode edilmiş bir video dosyası değildir. Sizmek üzerinde kabul edilmesi için FLV ya da H264 uyumlu MP4 dosyası olması gerekmektedir. Müşteri tarafında bu konuya çözüm bulunamadığı takdirde, dosyayı turkey@sizmek.com adresine gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

“Default Image”, Flash desteklemeyen cihazlarda ve Flash yüklü olmayan tarayıcılarda reklam alanının boş gözükmemesi için eklenen bir görsel dosyasıdır. Bu görsel dosyası sayesinde Flash desteklemeyen cihazlarda reklam alanının boş gözükmemesi sağlanır, ve “default image” gösterilir.

Path to Conversion raporu çekebilmek için hesabınızın reklamveren bazında “Raw Data” izni tanımlanmış olmalı. Gerekli izin hesabınıza tanımlandıktan sonra p2c verilerini raporlamaya başlayabilirsiniz. “Raw Data” izin tanımlaması için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

Sites Unique Overlap raporu, hazır raporlar menüsünden aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi kolayca elde edilebilir. Report Gallery > Unique and Frequency Reports > Sites Unique Overlap


Search Connect Reports arasında bulunan Search – Display Overiew raporunun içerdiği metriklerden Other Channel Impact Rate, gerçekleşen tüm conversionlar için Display’in Search’ten ve Search’ün Display’den ne kadar katkı aldığını gösterir.

Sites Unique Overlap gibi Unique and Frequency Reports ailesine ait Unique Metrics Summary ve Adjusted Unique Metrics Summary ile kampanyanızdaki bütün placementlar’ın kaç tekil kullanıcı tarafından görüntülendiğini görebilirsiniz. Report Gallery > Unique and Frequency Reports > Unique Metrics Summary / Adjusted Unique Metrics Summary

Hazır raporlar menüsündeki Campaign Presentation sayesinde kampanyanızın temel bilgilerini Powerpoint sunumu olarak elde edebilirsiniz. Report Gallery > Campaign Presentation


Viewability, reklamveren bazında hesabınıza tanımlanan bir üründür. Viewability ölçümlemesi yapmak istediğiniz takdirde, bilgi almak ve izin tanımlaması için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hesabınıza tanımlandıktan sonra, kampanyalarınızın Viewability metriklerini içeren raporlara Report Gallery’den ulaşabilirsiniz.

Recordable Rate, Viewability kıstasına tabi tutulacak gösterim oranıdır. Gösterimlerin Viewability kıstasına tabi tutulmamasının birden fazla sebebi olabilir ama başlıcası sitelerin içindeki iFrame yapılarıdır. iFrame yapısı ile hazırlanmış sayfalar için site ile iletişime geçerek Viewability sayımını almanızı ayarlayabiliyoruz.

Basic Viewability sadece “Recordable Rate” ve “Viewable Rate” metriklerini sağlarken, Enhanced Viewability görünülürlüğe ve bütçe dağılımına dair, görünülür saniye ve alan başına düşen bütçe gibi, çok daha detaylı metrikler içerir.